Sağlık Yaşam

Çürük Diş Nedir?

Çürük Diş Nedir, Ağız ve diş bakımını yapmayan birçok kişide ortaya çıkan diş çürüğü, diş minesi ve dişlerin dış sert yüzeyinde meydana gelen tahrip şeklinde tabir edilir. Dişlerde yapışkan bir bakteri türü olan plaklar meydana gelir. Şeker yer alan gıdaların tüketimi, dişlerde daha öncesinde meydana gelen plaklarda ortaya çıkan bakterilerin diş minesine zarar veren asitleri üretmesine ortam hazırlar. Plakların yapışkan olmasından dolayı, ortaya çıkan asitler dişlerle devamlı olarak temas etmesine sebep olur ve diş yüzeyine zaman geçtikçe parçalanmaya başlar. Bu durumun sonucunda da dişlerde boşluk ve çürükler oluşur. Diş köklerinin yapısına baktığımızda, diş yüzeylerine nazaran daha hassas oldukları bilinir ve bundan dolayı da çürümeye daha müsait oldukları tespit edilmiştir. Dişlerde meydana gelen çürükler sebebiyle, çoğu kez kişinin dişi soğuk ve sıcağa duyarlı hale gelir. Çocuk ve gençlerde genelde yüzeysel çürükler görülse de, 50 yaşın üzerinde olan kişilerde bu en fazla diş köklerinde kendisini gösterir.

Çürük Diş Belirtileri Nelerdir?

Çürük Diş Belirtileri Nelerdir?

Çürük dişlerin bazı belirtileri vardır. Bu durum dişte görülen çürüğün boyut, yer ve derinliğe göre farklı şekillerde görülür. Çürüme ve boşluklar henüz daha yeni oluşuyorsa hiçbir belirti olmayabilir. Çürüme daha büyük bir hale geldiğinde ise ortaya çıkması muhtemel belirtiler şu şekildedir:

-Aniden şiddetli görülen diş ağrısı

-Dişlerde normal halinden daha fazla hassaslaşma

-Soğuk, sıcak ve tatlı içeceklerin tüketilmesi ya da yemek yerken dişlerde hafif veya keskin bir ağrının kendisini göstermesi

-Dişlerde kolayca görülebilen delik ya da çürükler

-Dişte ortaya çıkan kahverengi, siyah ya da beyaz boyalanma durumları

-Yemek yerken aniden hissedilen ağrı

Dişler Neden Çürür?

Dişler Neden Çürür?

Dişlerde meydana gelen plaklar, diş çürüklerinin oluşmasına ortam hazırlayan en büyük nedendir. Aşırı şekerli ve nişasta yer alan besinlerin tüketilmesi, sonrasında ise gereken diş temizliğinin yapılmaması çürüklerin ana sebepleridir. Şeker ve nişasta içerikli besinlerin yenilmesinin ardından dişlerin temizlenmesi gerekir. Aksi halde plaklarda yer alan bakteriler bu durumdan faydalanır. Buda bakterilerin daha hızlı ve basit şekilde üremesine ortam hazırlar. İlk olarak diş taşları meydana gelir ve tartarlar oluşur. Ortaya çıkan tartarlar, plakların yok edilmesini güç hale getirir ve bakterilere karşı bir kalkan meydana getirir. Bununla birlikte de diş çürükleri oluşur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu