Genel

Coronavirüs Nedir?

 

Coronavirüs Nedir?

Tüm dünya gibi ülkemizin insanları da corona virüs sorunu ile tanıştı. Çin, İtalya, İran, İspanya gibi ülkelerde yaşanan ölüm sayıları 1000’lerin üzerine çıkarken vatandaşlarımızın da endişelenmesi gereken bir durum ortaya çıkıyor. Henüz ülkemizde yaşanan vaka sayısı 1000 civarında ve ölüm vakalarının 21 olması elbette teselli olabilir mi bilemiyoruz. Ancak corona virüs nedir sorusuna herkesin doğru biçimde cevap verebilmesi, karşılaşabileceği sorunu tanıması, belirtileri yada korunma yolları konusunda bilgi sahibi olabilmesi önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Çin’de 2019 Aralık ayı ile ortaya çıkan zatürre olayları aslında corona virüsün ayak sesleriydi. Zatürre için yapılan araştırmalar, yeni bir tip coronavirüs (coronavirus) olduğunu ortaya çıkarmış oldu. 2019 yılında olayın yaşanmasına bağlı olarak virüse corona virüs 2019 yani COVID-19 adı verildi. Aslına bilinen bir virüs türü olan corana virüs, hayvanlarda sıkça görülen bir virüs türüdür. Ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuracak boyutlara gelen bu virüsün kaynağı da, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasından dolayı orada bulunan Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülmesine neden olmuştur. Bu corona virüs, ilk olarak hayvandan insana bulaşmış ve mutasyon geçirerek insandan insana yayılabilecek bir yapıya gelmiştir.

Coronavirüs…

Her ne kadar şu an acı bir tecrübe yaşadığımız corona virüs, farklı tipleri olan geniş bir virüs gurubuna dahildir. Virüslerin, genetik materyal olarak RNA taşıdıkları, hatta RNA taşıyan tüm virüsler arasında en büyük genoma sahip olan virüs gurubu olarak dikkat çekmektedir. Zarflı bir virüs olarak ifade edilen corona virüste, zarfların etrafında dışarıya doğru diken (spike) şekilli çıkıntıları ile bilinir. Bu açıklamalar, bilim adamlarının bir elektron mikroskobu ile baktıklarında söylediği bilgilerdir. Bu görüntü nedeniyle, virüs için Latince kraliyet tacı anlamına gelen Corona ismi verilmesi uygun görülmüştür. Corona ifadesi buradan geliyor.

Virüsün diğer tiplerinin de bazı rahatsızlıklarda etkisi var. Bazı corona virüsler, sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Bazıları da solunum sistemi nde şikayetler ortaya çıkarıyor. Ancak şu yaşadığımız corona virüsü etkisine kadar, virüsün hafif semptomlar gösterdiği bilinmektedir. Corona virüs ile ilgili dünyada şu ana kadar yaşanan üç olay var. İlki yine Çin’de 2003 senesinde gözlenen İngilizce ‘Severe Acute Respiratory Syndrome – Ciddi Akut Solunum Sendromu’ kelimelerinin kısaltması olan SARS corona virüsü olarak biliniyor. Diğer bir vaka 2012 senesinde, Suudi Arabistan’da ‘Middle East Respiratory Syndrome – Orta Doğu Solunum Sendromu’ olarak adlandırılan MERS coronavirüsü ile karşımıza geldi. Son olarak ise, şu anda dünya üzerinde yaşadığımız ve tedirgin olduğunumus corona virüs türü var. Bilim adamları, bütün bu üç tür ile de ciddi semptomlara yaşanabileceği, hatta ölüm olaylarının görülebileceğini belirtiyor. Ayrıca corona virüs, hayvanda insana geçerken bu bir ilk değil. SARS, Asya’da yaşayan bir kedi türü olan Misk (Civet) kedisinden insana bulaştı ve MERS, Orta Doğu’da deveden insana bulaşarak yayıldı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu