Genel

Çin Takvimi nedir?

Son zamanlarda Çin Takvimi nedir sorusu oldukça sık sorulmaya başlandı. Çin takvimi, Çinlilerin uzun seneler öncesinde kullanmış oldukları, bebeklerin cinsiyetlerinin doğumdan önce öğrenilmesi konusuna destek sağladığı iddia edilen tamamıyla batıl inanç olan bir takvim türüdür. Günümüzde ise genel olarak hamile olan kişinin eşleriyle birlikte meraklarını gidermek amacıyla ultrasona girmeden bebeklerinin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenmelerine imkan verir.

Çin Takvimi Güvenilir mi?

Çin takviminin bilimsel bir dayanağı olmadığından dolayı kesin bir sonuç vermez. Fakat geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelen iddialar çerçevesinde bu takvimin sonuçlarının tahmininin yapıldığı cinsiyetin %70 ile %90 oranında doğru sonuç verdiği düşünülüyor. Diğer taraftan iki cinsiyet göz önüne alındığında normal şartlar altında %50 oranında doğruluk payının olduğunu görmek mümkün. Çinlilerin 700 senedir kullanmış olduğu Çin takviminin orijinali Pekin’de bir üniversitede korunma altında bulunurken inanışa göre, Çin takvimi baz alınarak hamile kalındığında doğruluk payının da arttığı iddia ediliyor.

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çin Takvimine göre çıkacak sonuçlar tam anlamıyla annenin doğum tarihi ve en son regl olduğu tarih göz önüne alınarak hesaplanır. Takvime göre annenin doğmuş olduğu tarihin bebeğinin cinsiyetinin üzerinde büyük etkisi olduğu iddia edilmektedir. Bununla beraber anne şayet 18 yaşından öncesinde hamile kaldıysa bebeğin erkek olma durumu, ilerdeki yaşlarda hamile kalmasına nazaran daha fazladır. Bu konuyu daha detaylı açıklamak gerekirse anne, 18 yaşında olduğunda, ocak veya mart aylarından birinde hamile kaldıysa bebeğin cinsiyeti kız olur. Geriye kalan 10 aydan herhangi bir tanesinde anne hamile kalırsa bebeğin cinsiyeti erkek olur. Kız bebeğinin olmasını isteyen anneler adına en iyi yaşın 21 olacağı iddia edilmiştir. Çin Takvimi baz alındığında 21 yaşında olan anne, ocak ayı içinde hamile kalırsa bebeğin cinsiyeti erkek, geri kalan 11 aydan herhangi birinde hamile kalırsa bebeği kız olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu