Sağlık Yaşam

Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu Nedir, Chia tohumları, oldukça faydalı olduğu düşünülen doğal bir üründür. Bunun en temel sebebi, bünyesinde lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerin yer almasıdır. Son derece yararlı bir protein deposudur. Ayrıca vejetaryen ve vegan diyetlerini yapan kişiler adına bir takım amino asitleri bünyesinde zengin miktarda bulundurur. Yapısında yağ, protein ve lif bileşenleri bulunur. Bu yönünden dolayı yavaş biçimde sindirimi yapılmaktadır. Yoğun şekilde besin değerleri bulundurması ve enerji seviyesinden dolayı chia tohumları sağlık ve enerji bombası şeklinde de tabir edilir. Bununla beraber Chia tohumları bir takım önemli besin içeriklerini bünyesinde bulundurur. Chia tohumunun 25g’lık bölümü baz alındığı zaman 9 gr lif söz konusudur. Günlük olarak tüketiminin yapılması önerilen lif miktarı 30 gr olarak belirlenmiştir. Bu sebeple de, günlük olarak 25 gr’lık tohumları tüketerek günlük ihtiyaç duyulan oranın tamamına yakını karşılanmış olur. Anavatanı Meksika olarak bilinen chia bitkisi, tıbbi özellikleri ve besin değerleri anlamında son derece faydalıdır. Diğer taraftan para birimi şeklinde dahi kullanımı yapılmaktaydı. Aztek savaşçılarının, 24 saat süresince yalnızca bir kaşık chia ile ayakta kalmayı başardığı söylenmektedir.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

Yapılan araştırmalar sonucunda, chia tohumunun pek çok faydası olduğu ortaya konmuştur.

Örnek olarak, söz konusu tohumlar, cildin en iyi şekilde kalmasını sağlarken, yaşlanma karşıtı etkileriyle de bilinmektedir.

Ayrıca kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da katkıda bulunmaktadır.

Kemik ve kas yapısını güçlendirme etkisi de vardır.

Şeker hastalarına da son derece iyi gelen chia tohumu, insülin dengesini sağlamaya da yarar sağlar.

Bunun yanı sıra, bağırsaklarda yer alan probiyotik gelişimi adına da destek verirken, acıkmaya da engel olmaktadır.

Chia tohumu, enerjiyi ve metabolizma hızını yükselten etkisiyle de bilinir. Bilim alanında yapılan bir araştırma da, tohumların tüketilmesinin ardından 90 dakika süresince, performans anlamında enerji içeceklerinin içilmesine denk bir enerjiye sahip olunacağı ortaya konulmuştur.

Bununla birlikte araştırmalar, diyet içerisine chia tohumlarını ilave etme sonrasında, metabolizmanın daha iyi çalıştığını, ayrıca da obezite de karşımıza çıkan yağ dokusunun da giderek ortadan kalktığını kanıtlamıştır.

Bünyesinde yer alan kalsiyum dolayısıyla, kemikleri güçlendirme anlamında son derece etkili olan chia, içerdiği bor sebebiyle kemik ve kasların sağlıklı şekilde gelişmesine katkıda bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu