Sağlık Yaşam

Çay mı? Kahve mi?

Çay mı Kahve mi, Günlük hayatta en sık tüketimi yapılan içecekler arasında bulunan çay ve kahve, bünyesinde bulunan kafein sebebiyle, çalışma ve eğitim hayatında sık sık içilen içeceklerdir.

Kafeinin Yararları Nelerdir? 

Kafeinin Yararları Nelerdir? 

Kafein hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatta belli oranlarda tüketimi yapılan kafein, fiziksel yorgunluğu azaltıyor, zihinsel aktiviteyi yükseltiyor ve daha iyi bir konsantrasyon elde etmeye katkıda bulunuyor. Solunum yollarında oldukça iyi etkiler meydana getiren kafein, nefes alışverişinde de büyük rol oynuyor. Bununla birlikte astım ve benzeri solunum hastalıklarına da rahatlatıcı etki gösteriyor. Sindirim sisteminde aktifleştirme etkisi bulunan kafein, bağırsağın yumuşamasına yardımcı oluyor ve safra taşının oluşmasını da engelliyor.

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Kafein, vitamin ve minerallerin emilimini düşürmesinden dolayı, pek çok farklı rahatsızlıklara neden olduğu yapılan araştırmaların sonucunda tespit edilmiştir. İdrar söktürücü etkisinin olmasından dolayı kalsiyum mineralinin birikmesini önleyen kafein, kemik sağlığına da büyük zararlar verebilir. Gece geç zamanlarda veya günde aşırı miktarda içilen çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, gece uykusunun da olumsuz şekilde etkilenmesine yol açar. Ayrıca haddinden fazla tüketmek, kalp ritmini bozar. Bununla beraber de düzensiz ve hızlı kalp atışı meydana getirir. Diğer taraftan göğüste çarpıntıya sebep olur. Gebelikte alınan kafeinden dolayı, bebek gelişiminde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir ve bu durum 3. ay ile 6. ay arasında düşük riskinin yükselmesine ortam hazırlar. 

Çay ve Kahve Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çay ve Kahve Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çay ve kahve içerken dikkatli olunması gereken bazı konular vardır. Bunlardan en önemli olanı tüketilen kafein miktarını aşmamaktır. Çay ve kahve türlerinde her aşan kafein oranına da bakmak gerekir ve tüketim de bu bilgilere göre yapılmalıdır. Araştırmalara göre, yetişkinlerin günlük en fazla kafein tüketim oranı 300 mg’ı geçmemelidir. 1 fincan boyutunda klan bir kahve içinde 135-200 mg, 1 çay bardağı kadar siyah çayın içinde ise, 40-80 mg kafein yer alır. Bu bilgiler göz önüne alındığında günlük sınırın kahvede 2 fincan ile sınırlı kalması gerektiği, çayda ise bu oranın 4 çay bardağı kadar olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu