Genel

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alır mı?

2015 yılı itibariyle çıkarılan bir yasayla beraber artık herhangi bir işte çalışmayan anneler de doğum parası alabilme hakkına sahip oldular. Bazı kişilerin belki de ilk defa duyacağı doğum parası, kariyer yapmayan annelere de verilmeye başlandı. Anne ister çalışır olsun ister çalışmasın doğum yapmış olan bütün anneler doğum parasından yararlanabiliyor. Bütün annelerin şart olmadan yararlanma hakkına sahip olduğu doğum parasının nasıl alındığı ve kimlerin başvurabildiği hakkında cevaplar yazımızın devamında yer alıyor.

Doğum Parası Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı almak için başvuru yapmak gerekir. İlk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan dilekçeyi doldurmak gerekli. Şayet siz başvuru yapamıyor iseniz eşiniz veya akrabanız sizin yerinize başvuru yapabilir. İlde ikametini devam et4i32n ve çalışmayan anneler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yaparak bu haktan yararlanmak için ilk adımı atabilirler. İlçede hayatını devam ettiren anneler ise yaşadığı yerdeki kaymakamlığa başvuru yapabilirler.

Çalışmayan Anneye Ne Kadar Doğum Parası Ödenir?

Sırasıyla ilk çocuk, ikinci çocuk, üç ve daha fazla çocuğu olan annelerin ücret miktarları farklılık göstermektedir. Belirlenmiş olan kanuna dayanarak birinci çocuğun doğması 300 TL, ikinci çocuğun doğması için 400 TL, üçüncü ve ardından kaç çocuk olursa bunun için 600 TL doğum parası veriliyor.

Doğum Parası Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir? 

Doğum parasına başvuru da bulunmak isteyen ve herhangi bir işte çalışmayan anneler aldıkları dilekçeyi tam olarak doldurmak durumundadır. Doğumun ardından istediğiniz herhangi bir zaman zarfında çocuğunuza ait olan kimlik ile veya doğum belgesini yanınıza alarak başvuru yapabilirsiniz.

Çalışmayan Anneler Doğum Parasını Nereden Alır?

Herhangi bir işte çalışmayan anneler doğum parası almak için PTT şubelerine girmelidir. Doğum parası bankadan alınmaz. Çalışmayan annenin parasını alması için bizzat PTT şubesine gitmesi gerekir. Kendine ait bilgiler geçerli olduğundan PTT üzerinden doğum paralarını alabilir.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası İçin Nereden Bilgi Alabilir?

Yine herhangi bir yerde iş sahibi olmayan annelerin doğum parası konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bilgi almaları mümkündür. Bununla beraber bakanlığı arayıp yine paralarının yatıp yatmadığını öğrenme şansına sahipler.

Eşiniz Çalışıyorsa Süt Parası Alın!

Halk içerisindeki terimi süt parası olan emzirme ödeneğini alma işlemi için çalışıyor olmak gerekmez. Emzirme parasından faydalanmak için doğum yapan annenin sigortalı olma şartı da aranmaz. Eşi sigortalı bir işte çalışan ev hanımı da emzirme ödeneği alma hakkına sahiptir. Süt parası diğer bir deyişle emzirme ödeneği doğum yapmış olan kadınlara maddi anlamda yardım edilmesi sebebiyle verilmektedir. Bulunduğumuz zaman içerisinde süt parasının miktarı ise 149 TL olarak belirlenmiştir.

Yardım Borca Karşılık Haczedilebilir Mi?

Doğum yardımı herhangi bir vergi kesintisine tabi değildir ve bu yüzden haczedilmesi de mümkün olmamaktadır. Bu sebeple doğum yardımı almak isteyen kişinin borcu olması durumunda doğum yardımı üzerine herhangi bir haciz koymak mümkün olamayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu