Sağlık Yaşam

C Vitamini Nedir?

C Vitamini Nedir: Askorbik asit şeklinde de tabir edilen C vitamini, vücudumuz açısından son derece önemlidir. Suda çözünebilen vitamin türlerinden bir ir tanesidir. Bu sebeple vücutta üretilmesi mümkün olamamaktadır ve tamamen dışarıdan alınmaktadır. Alınması amacıyla gereken besinlerin tüketilmesi ile, günlük ihtiyaç duyulan C vitamini oranı kadınlarda 75 mg olurken, bu oran erkeklerde 90 mg olarak bilinir. Ayrıca gebe kadınlarda büyüyen bebek sebebiyle gereksinimin artmasıyla beraber, emziren annelerde süt üretiminden dolayı ihtiyaç duyulan miktar da artış olmaktadır. Hamile kadınlarda günlük ihtiyaç duyulan C vitamini oranı 85 mg, emziren annelerin 120 mg günlük C vitamini alması gerekir. C vitamininin vücutta depolanma durumu yoktur ve günlük ihtiyaç olan derecede alınması gerekir. İhtiyaç duyulan miktarda alınmaması halinde C vitamini eksikliği görülebilmektedir. Vücutta depolanması mümkün olmayan bir vitamin olması sebebiyle ihtiyaç fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C vitamini faydaları son derece fazla olan bir vitamin türüdür. İyileşmeye katkısı olan kollajen üretiminden sorumlu olan C vitamini, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve kıkırdak, kemik, diş onarımına destek olur, sağlıklarının korunmasında önemli rol oynar. Diğer taraftan vücudumuzdaki birçok biyolojik işleyişin devam etmesine yardımcı olan C vitamininin, antioksidan özelliği vardır. Bununla birlikte serbest radikallerle tepkime yapar ve nötralize etme işlevini yerine getirir. Ayrıca C vitamini soğuk kış günlerinde ortaya çıkan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı savaş verir. Enfeksiyonlara karşı son derece etkilidir. C vitamininin faydaları şu şekildedir:

-Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır: 

-Kan lipidlerini dengelenmesini sağlar.

-Gut ataklarına engel olur.

-Demir emiliminin artmasına destek verir.

-Bilişsel işlevlerin güçlenmesini sağlar.

-Bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesine katkıda bulunur.

C Vitamini Nelerde Var?

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini, en fazla en meyve ve sebzelerde yer almaktadır. Ancak pişirme, metal bıçak ya da doğrayıcılarla temas, ışığa ya da oksijene uğrama gibi olaylarla oldukça hassas olmalarından dolayı yüzde yüz kayıp olabilir. Bundan dolayı da pek pm gıdada bulunsa da kullanılabilme anlamında C vitamininin gerçek kaynağı taze meyve ve sebzeler olmaktadır. C vitaminini bu besinler üzerinden alınmak istendiğinde mümkünse kabuklarını soymamak gerekir. Bununla birlikte, metal bıçak ve soyma aletlerini kullanıp kesmemek gerekmektedir. Parça haline getirilirse en kısa sürede yenilmelidir. Bünyesinde bol miktarda C vitamini bulunan besinler şu şekildedir:

-Mandalina, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve pek çok meyve türünde,

-Limonda,

-Kırmızı ve yeşil biberde,

-Domateste,

-Rokada, maydanozda, marulda,

-Taze kuşburnunda,

-Brokoli, lahana ve ıspanak gibi daha pek çok besin öğesinde yeteri kadar C vitamini bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu