Borsada Kazanma Hamleleri!

Dünya ekonomisi adına büyük katkısı olan borsa, birikimlerin değerlendirilmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Borsada karda edebilir, zararda edebilirsiniz. İlk önce borsa nedir ve nasıl oynanır bunları bilmekte yarar vardır. Birikimlerinizi değerlendirmeden önce piyasayı iyi tanımak gerekir. Borsada aracı kurumlar bulunmakta ve bu aracı kurumlar ücretsiz eğitimler vermektedir. Bu eğitimleri alarak borsaya giriş yaparsınız.

Borsada Yatırım Yapmak

Borsada yatırım yapacağınız, yani alım yapacağınız hissenin hangi şirkete ait olduğunu ve bu şirketin faaliyet alanlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Şirketin sermayesini, ne iş yaptığını ve borsadaki işlem hacmini öğrenmenizde yarar vardır. Yatırım yapacağınız araçlar için iyi analizler yapmak gerekir. Paranızın tamamını tek yatırım aracına değil birçok yatırım aracına yatırmanız daha uygun olur. Borsada ülke de meydana gelen siyasi ve ekonomik durumlar borsayı iyi ve kötü olarak etkilemektedir. Bir ülkede ekonomik alanda gelişmeler iyi gidiyorsa borsa yükselir, ekonomik gelişmeler iyi olmaz ise borsada düşüşler meydana gelir. Yatırım yapacağınız şirketin işlerinde ekonomik açıdan sıkıntı yok ise şirket hisseleri yükselişte olur. Yatırım yapacak kişi iyi bir piyasa takipçisi olmalıdır.

Borsayı Etkileyen Durumlar

Borsada en önemli etken ülkede meydana gelen siyasi ve ekonomik olaylar borsanın inişli ve çıkışlı olmasına neden olur. Ülke siyasi ve ekonomik alanda iyi yönetiliyorsa yabancı yatırımcılarda yatırım yapmaya geleceklerdir. Yabancı yatırımcının gelmesi borsanın yükselmesine etki eder. Yatırım yapacağınız şirketlerin hisselerinde yükselmeler olur. Borsaya yatırım yapan kişinin yüksek oranda kar etmesine neden olur. Borsada fiyat analizlerini iyi yapmak gerekir. Şirketlerin iç ve dış borçları, ülkenin cari hesapları borsada inişler ve çıkışlar meydana getirir. Alım satım yapacağınız zamanı iyi ayarlamanız gerekmektedir. Yatırım aracınızın en düşük seviyesini ve ulaştığı en yüksek seviyeyi belirlemelisiniz. Destek ve direnç noktalarında alım satım işi yapmayınız. Borsada işlem yapmak stresli bir iştir. Soğukkanlı ve sabırlı olmalısınız. Zarar ettiğinizde psikolojinizi bozmayacaksınız. Neden ve nerede hata yaptım diyerek hatanızı bulmaya çalışınki bir daha yapacağınız işlemlerde hatanızı en aza indirmeyi hedefleyiniz. Bağımsız düşünme yetisine sahip olun ki riskleri önceden belirlemiş olursunuz.

0 Reviews

Write a Review

Benzer Yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir