Borsada Dalgalanmaya Sebep Olan Etkenler

 Borsada Dalgalanmaya Sebep Olan Etkenler

Yatırımcıların her zaman dikkat ettiği, borsada üzerinden dalgalanmalar birtakım sebeplerden kaynaklanmaktadır. Sebeplerinin en başlıcası olarak ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, ekonomik verilerin ters yönlü olarak çıkması, terör olayları gibi birçok sebep gösterilmektedir. Küresel olarak bu sebepler borsada dalgalanmaya sebebiyet vermektedir. Fiyatlar üzerinde ani düşüşler her zaman yatırımcıyı etkilemektedir.

Arz ve Talep Önemi

Bilindiği üzere piyasalar üzerindeki fiyatların, arz ve talep üzerine sistem olduğudur. Borsaların her zaman en önemli özelliği olarak belirlenen fiyat oluşumu tek sağlanmaktadır. Fiyatlar üzerinden düzenin sağlanması adına ve enflasyonun önlenmesi gibi birçok neden borsa sitemlerini oluşturmuştur. Günümüz dahilinde bu görevleri borsalar yapmaktadır. Arz ve talep üzerinde meydana gelen değişikliklerin fiyatlar üzerinden dalgalanmalar yarattığı göz önündedir.
  

Arz ve talep üzerinden değişikliklerin sebepleri iki adet olarak belirlenmiştir. Bunlar makro ve mikro olarak belirlemiştir. Makro olaylar çerçevesinde her zaman yurtdışı tarafından gerçekleşen olaylar gözlemektedir. Mikro olayların ise ülke ekonomilerinin değişikleri belirlemektedir. Ülke üzerinden gerçekleştirilen bazı ekonomik krizlerden tutunda, siyasi düzensizlikler ve ekonomik olarak çıkan veriler borsayı direkt olarak etkilemektedir.

Makro olarak gerçekleştirilen olayların dünya üzerinde yaşanan terör krizler en büyük etki olarak görülmektedir. Bu tür olayları takip etmeniz doğrultusunda portföyünüz üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Buna yönelik her zaman bilgi ve tecrübelerinizi her gün artırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Temel Analiz Bilgilerini Bilmek Zorundasınız

Ülkeler üzerinde her ay gerçekleştirilen 100’lerce ekonomik toplantılar gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılar sonucunda birtakım veriler dünya kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Hangi ülkenin ne işlemler yürüttüğünü bu şekilde öğrenebilirsiniz. Toplantıların sizlere yarar sağlayacağı gibi zarar sağlayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bir toplantı verisini önceden doğru olarak tahmin ettiğiniz taktirde, kazançlarınız yüksek olacaktır. Yatırım kararlarınızı toplantılar sonucunda gelen verilere göre yürütmelisiniz.

 Talep Yönlü Etkileşimler

Ürün üzerinden gerçekleştirilen talep değişimleri sonucunda şirket üzerinden kaynaklı birtakım sorunlar yaşanacaktır. Bunlar sonucunda sizlere ya kayıp yansıyacak ya da kazanç yansıyacaktır. Her zaman işlemlerinizden önce şirketlerin talep yönlü bağlantılarını tam olarak araştırmalısınız. Diğer yatırım araçları içinde işlem yapmak istediğinizde, araştırmanızı detaylıca yapmalısınız.

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir