Genel

Borsada Aracı Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piyasada yatırımlarınızı yürüten aracı kurumların yasal olmalarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aracı kurumların yasal olmaması paranızı kaptırıp mağdur duruma düşebilirsiniz. Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından Borsa ve aracı kurumlara düzenlemeler getirmiştir. SPK ya uyan kurumlar yasaldır. Bu kurumlar SPK’nın internet adresinde yayınlanmaktadır. Demo hesapları açarak aracı kurumların hizmetlerini görme imkanı bulursunuz. Borsada aracı kurumu seçerken en önemli konu aracı kurumların yasal olmasıdır. Bunun dışındaki kriterler yatırımcının kendi isteğine göre değişir. Yani yatırımcı satış işlemini kullanarak birikimini değerlendirmek ister. Yatırımcının seçtiği kurum bu olanağı sağlamıyorsa mağdur duruma düşer. Yatırımcı kişi kendi beklentilerine karar vermesi, için hangi fırsatları kullanacağını iyi belirlemesi gerekmektedir. Buna göre en iyi hizmeti veren kurum seçilir ve yatırımı karlı bir şekilde yapar.

 Aracı kurumlar şube ve irtibat büroları açabilmektedirler. Aracı kurum şubesine ve bankaya başvuru yapmış iseniz, hangi aracı kuruma bağlı çalıştığını öğrenmeniz gerekir. Aracı kurumdan talep ettiğiniz hizmetleri iyi belirleyin. Birden fazla aracı kurumla görüşün ve bunları ayrı ayrı değerlendirin. Talep edilen ücret ve komisyonları iyi öğrenin. Yatırım aracını ve özelliklerinin stratejinize uyup uymadığını iyi belirlemelisiniz. Aracı kurumların araştırma bilgisi, teknik bilgisi, mali bilgi ve teknolojik yenilikleri var mı? Bunları da sormak gerekir. Hesap seçenekleri var mı?

 Deneme hesapları yani Demo gerçek hesapların birebir aynısıdır. Tek özelliği sanal parayla işlemlerin yapılmasıdır. Sanal parayla Borsa tecrübenizi yaparsınız ve aracı kurumun vermiş olduğu olanakları öğrenmiş olursunuz. Size yardımcı olacak aracı kurumu kolaylıkla seçmiş olursunuz. Aracı kurumu seçmek çok önemlidir. Bunun için aracı kurumu seçerken yasal olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Yasal olmayan aracı kurumlarla iş yaptığınızda paranızı kaybetme riskiniz çok yüksek olacaktır. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulu SPK’nın yasal yetki belgesine sahip olan kurumlarla çalışmak borsada para kaybetmeyi değil para kazanma gücünüzü göstermiş olursunuz. Bütçenizi zayıflatmadan geleceğiniz daha umutlu olacaktır. Aracı kurum seçimleriniz sizin kar ve zararlarınızı belirlemede en önemli nedenlerden biridir.        

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu