Sağlık Yaşam

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Herhangi bir rahatsızlıktan çok bazı hastalıklar sebebiyle meydana belirtiler arasında yer alan boğaz yanması, her yaştan kişide oluşabilen bir rahatsızlık türüdür. Boğaz yanması, genelde bahar ve kış aylarında meydana gelen mevsim değişimleri ve soğuk havadan dolayı oluşan gribal enfeksiyon ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının sık şekilde ortaya çıkan belirtilerindendir. Aynı zamanda, farklı rahatsızlıklar sebebiyle de görülebilen boğaz yanmasını engellemek amacıyla ilk olarak buna neden olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

Genelde şiddetli tahriş ve yanma hissi sebebiyle rahatsızlık duyan kişiler, boğaz yanması nasıl geçer gibi soruların cevabını sık sık arıyor. Boğaz yanması, kendisiyle beraber görüldüğü rahatsızlık göz önüne alınarak tedavisi yapılması gereken bir hastalık türüdür. Yanmaya sebep olan hastalık tedavi edildiği zaman boğaz yanması da büyük ihtimalle geçmektedir. Bununla birlikte de ilk olarak yanmaya neden olan rahatsızlığın belirlenmesi gerekir. Boğaz yanmasına sebep olan durumlar genellikle bakteri ya da virüslerin neden olduğu enfeksiyon hastalıkları olmaktadır. Bakteriden dolayı oluşan enfeksiyonların tedavisi yapılırken genelde antibiyotik ve penisilin tedavisi yapılır. Ayrıca kronikleşen zamanlarda ilaç tedavisi büyük bir öneme sahiptir. Diğer taraftan sigara ve tütün ürünleri sebebiyle oluşan boğaz yanmasında sigarayı az içmek ya da tam anlamıyla bırakmak tavsiye edilir. Aynı zamanda, herhangi bir yiyecek veya içeceğin haddinden fazla tüketilmesi sonucunda meydana gelen boğaz yanması durumlarında da yeme düzeni değişmelidir. Bazen ise boğaz yanması, alerjik reaksiyonlar sebebiyle görülür. Özellikle alerjik rinite sebebiyet veren durumun tespit edilmesi amacıyla hastane ortamında alerji testi yapılması gerekmektedir. Alerjiye sebep olan şey tespit edildikten sonrasında, kişinin bu alerjenle teması kesilir ve basit şekilde boğaz yanması engellenir.

Boğaz Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Boğazda günlük hayatın olumsuz etkilenmesi ve rahatsızlık hissi yaratan yanma hissi, daha önceden de söylediğimiz üzere birçok rahatsızlık sebebiyle görülebilir. Virüs ve bakteri nedeniyle enfeksiyon rahatsızlıklarının haricinde, farklı rahatsızlıklar da yine boğaz yanmasına sebep olabilmektedir. Boğaz yanmasına neden olan hastalıklar şu şekildedir:

-Farenjit

-Bademcik iltihabı

-Grip

-Soğuk algınlığı

-Zatürre

-Bronşit

-Larenjit

-Gastroözofageal reflü

-Alerjik rinit

-Özofajit

-Sinüzit

-Alerjik reaksiyonlar

-Yanan ağız sendromu

-Üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları, akciğer, bronşlar

-Bademcik iltihaplanması diğer adıyla tonsilit

-Günlük hayatta uzun zaman yüksek sesle konuşmak

-Sigara ve tütün ürünleri kullanmak

-Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketmek

-Haddinden fazla baharat tüketmek

-Hamilelik

-Uzun zaman yeterli neme sahip olmayan yerlerde bulunmak

-Haddinden fazla alkol tüketmek

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz yanması, bu duruma sebep olan hastalık belirlendikten sonra tedavisi yapılması gerekli olan bir rahatsızlık türüdür. Bakteriden dolayı meydana gelen boğaz yanması durumunda çoğu kez antibiyotik tedavisi gerekli görülse de viral enfeksiyon ya da çevresel etkenlerden dolayı ortaya kokan boğaz yanmalarında evde kendi başınıza yapılabilecek doğal tedavi yöntemlerini kullanarak iyileşme sağlayabilirsiniz. Boğaz yanması ile beraber en fazla ortaya çıkan belirtiler, öksürük ve boğaz olmaktadır. Boğaz yanması ve öksürüğe iyi gelen evde yapılması mümkün olan doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir:

-Tuzlu su ile gargara yapmak

-Aşırı sıcak ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak

-Haddinden faza acı ve baharatlı yiyecekleri tüketmemek

-Nane, papatya, zencefil, ıhlamur gibi bitki çayları içmek

-Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak

-Kafein içerikli kola ve kahveden uzak durmak

-Uyurken yastığı yüksek pozisyonda konumlandırmak

-Vücudu aşırı sıkan kıyafetler giymemek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu