Sağlık Yaşam

Bitten Nasıl Kurtulunur?

Birçok yerde karşımıza çıkan, yaşam alanlarımız içerisinde bir etkinliği olan ve temas ettiğimiz zaman da konfor anlamında olumsuz bir biçimde etkisi olan haşereler, rahatsız edici bir canlı türüdür. Sürekli olumsuz bir durum ortaya çıkaran bu canlılar hayatımızı olumsuz yönlere çeker. Beslemiş olduğunuz evcil hayvanların aracılığıyla, aşırı toz olayı nedeniyle veya dış etkiler sebebiyle insan vücuduna ya da evlere giriş yaparak buralarda üreyen parazit cinsleri zararlı olarak  adlandırılır. Bit, sirke, pire ve diğer bütün haşere türleri kan emici özelliklere sahip olan ve bunlarla beslenen böcek çeşitleri içerisinde yer alır.

Hayvanların ve insanların kanını emerek beslenme yapan zararlılar adlı bu canlı türleri, vücut içerisinde yer alarak uyku düzeninizi bile bölecek miktarda büyük olaylara neden olurlar ve bununla birlikte kaşınma durumunu ortaya çıkarırlar. Böceklere karşı alerjisi bulunan insanlarda parazitler daha fazla etkileri oluşturur. Genel olarak insanların kafa bölgelerine, ayak bileklerinin olduğu noktalara ve vücudun diğer kısımlarına dağılan bitler, yumurtlama özelliği ile çoğalma yapan parazitler arasında bulunur. Bitlerin yumurtlama yaparak çoğalmalarına ise sirke ismi verilir. Bununla beraber çocukların yer aldığı ortamların ve evcil hayvanların yaşamış olduğu bölgelerde, bitlerden korunmanın ve kurtulmanın bir sürü  basit yol ve yordamı mevcuttur.

Bit Evden Nasıl Temizlenir?

Zararlılar olarak adlandırılan bu parazitleri evden tamamıyla uzaklaştırmak ve temizlemek için kaba temizlik yapmak yeterli olmayacaktır. Zararlıları üzerinde taşıyan insanların kullanmış olduğu odalar, temas etmiş oldukları eşyaların hepsi ve evin diğer kısımları ince bir biçimde temizlik yapılarak ortamın ferah olmasına ve zararlıların üremesine engel olacaktır. Taşıyıcı kişinin kıyafetleri, kullanmış olduğu nevresim takımı ve yorganları, yastığı ve yastık kılıfları mutlak suret ile yıkanmalıdır. Yapılan bu ayrıntılı temizlik işlemi parazitlerin çoğalmasını sağlayan yumurta oluşumunu yok etmeye yardımcı olmaktadır. Ek olarak meydana gelen bu sorunun tekrar yaşanmamasını da önlemektedir. Yıkanmış olan kıyafetlerin, çamaşır makinesi içerisinde yapılan yıkamanın sağlıklı olarak sonuçlanması amacıyla en yüksek sıcaklık derecesi ile yıkanması büyük bir önem arz etmektedir. Düşük derece de yapılan bir yıkama tamamıyla etkili olmayabilir. Tabii bir de yüksek derece de yıkama yapılırken giysilerin zarar görmesi de vardır. Bunun önüne geçmek amacıyla giysilerin üzerinde yer alan yıkama etiketlerinin iyi okunması gerekir. Bu etiketlere uygun olarak işlem yapmak giysilerin zarar görmesini engeller. Yıkama işlemi bittikten sonra, buharlı bir biçimde ütü işlemini yapmakta parazitlerin temizlenmesine ve ardından da onların yok olmalarına büyük katkı sağlar. Asla bu durumu ihmal etmemeli ve dikkatli davranmalısınız.

Evin geriye kalan diğer tüm kısımlarını, yerleri ve özellikle de saç kıllarının dökülmüş olduğu ve tahminen olabileceği halıları da dikkatli bir şekilde temizlik işlemine sokmak gerekir. Temizliğin devam ettiği sırada evin taban bölgelerini ve bununla birlikte de mobilyaları büyük bir temizlik etkisi olan elma ya da üzüm sirkesi ile silmek oldukça büyük fayda sağlar. Elma ve üzüm sirkesinin temizlikteki görevlerinden biri bitlerin ve onlara ait olan yumurtaların temizlenmesi adına müthiş bir  çözüm aracı olmalarıdır. Belirtilen bu işlemleri eksiksiz yapmanız halinde bitten kurtulmuş olacak ve o eski kaşıntısız, ferah, temiz ve bir o kadar da mutlu günlerine dönmüş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu