Bireysel banka hesabı nasıl açılır ?

Banka hesabı, Herhangi bir bankanın şubesine giderek, Yanınızda Kimlik Kartınız (T.C. Numaralı Nüfus Cüzdanı) veya Pasaport ile  kolayca açılabilirsiniz… Şahsen banka hesabı açabildiğiniz gibi mücbir sebeplerle Umumi vekalet verdiğiniz kişide açabilir. Zorunlu hallerde mahkeme kararı ile de açılabilir.

Banka hesabı açmak istediğiniz banka şubesine gittiğinizde numara sırası alma işleminde genelde alışık olunan gişe işlemlerinde yapılabildiği gibi, hesap açma veya kapatma işlemleri seçeneğinden sıra alabilirsiniz. Gişe işlemlerinden ziyade hesap açma veya kapatma gibi müşteri temsilcilerinin yaptığı işlemlerde sıra çok daha kısa sürede gelir.

Sıranız geldiğinde gişe yada müşteri temsilcisinden Vadesiz Hesap açmak şeklinde istediğinizi söyleyin. Gişe Memuru yada Müşteri temsilcisi görevli sizden nüfus cüzdanınızı istenecek ve fotokopisi alınacak.

Sizden istenecek bazı kişisel bilgiler genel olarak şunlardır;

 

 • Bireysel Banka Hesap açmak için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.
 • Fotoğraflı T.C Nüfus Cüzdanı veya Pasaport ( Tahrifata uğramamış olması şart)
 • Adınıza kayıtlı Elektrik, Telefon, Doğalgaz veya Su faturanızı isteyebilirler.
 • Sabit veya cep telefonu numaranız
 • Hangi işle çalıştığınızı sorarlar.
 • Bir çok verilerinize T.C. Kimlik ile çok rahat ulaşabilirler…

 

Tüm bu bilgilerin ardından size Sözleşme (Bu sözleşme Bireysel Müşteri Sözleşmesi) imzalatacaklar. Bu sözleşmenin içerdiğini normalde anlatılır. Bilgi sahibi değilseniz size ana başlıklar ve alt başlıklar olarak anlatırlar.  İmzanızın ardından sözleşmenin bir kopyası size verilecek.

Banka hesabınız açılmış olacak ve tarafınıza mevduat hesabınıza ait bir vadesiz hesap cüzdanı verilecek. Yaklaşık 10 gün sonra da talep ettiğiniz ev ya da iş adresinize banka hesabınıza bağlı ATM ve alışverişlerinizde ve Nakit para çekme/yatırma işlemlerinde  kullanabileceğiniz bir Bankamatik kartı gönderilecek.

Banka hesabınızı aktif kullanmak istiyorsanız Fatura ödemelerinizi, Havale ve EFT işlemlerinizi anında yapmak isterseniz internet veya mobil şube üzerinden kullanmak istediğinizi görevliye söylemeniz yeterli, Banka kartı adresinize kurye aracılığı ile teslim edilir. Tek kullanımlık şifre bulunmaktadır. İlk şifrenizi kullandığınızda Atm veya Müşteri hizmetlerini arayarak şifre değiştirmek istediğinizi belirtip yeni şifre belirleyebilirsiniz. Bu Banka kartı ile şubeye gitmeden de bir çok işlemlerinizi 7/24 yapmanıza imkan tanıyor. Örneğin Elinize yüklü para geçti ve evde işyerinde veya cebinizde taşımak istemiyorsunuz. Bankalar da kapalı. Hemen bir ATM’ye gidip kartınızı belirtilen yere koymanız ardına şifrenizi yazmanız Sonrasında gelen seçeneklerden para yatırma bölümüne işaretleyerek kolayca paranızı yatırabilirsiniz. Aynı banka hesabı olanlar müşterileriniz yada kişilere 7/24 ATM veya İnternet şubesinden hemen havale yapabilirsiniz.

Hesap açılışı sırasında talep edilen kişisel bilgiler

Banka hesabı açılışı sırasında verdiğiniz bilgiler doğru olmalıdır. Aksi halde Bu güzel olanakları kullanmanız mümkün değildir. Nüfus Cüzdanı bilgilerinin yanı sıra güncel kişisel bilgilerinizde son derece önemlidir. Örneğin, GSM telefonu numaranızın ve mail adresinizin güncel olmaması durumunda banka hesap hareketlerinizi ve bankanızın yapacağı güvenlik bildirimleri tarafınıza ulaşmaz.

Bunların dışında eğer kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi ürünleri de kullanmak istiyorsanız güncel iş bilgilerinizi de mutlaka vermeniz gerekir.

Bireysel Müşteri Sözleşmesi’nin içeriği

Bankalara göre mutlaka değişiklik gösteriyor olsa da hesap açılış işlemi sırasında imzalayacağınız Bireysel Müşteri Sözleşmesi genelde belirli ürünlerin bilgi ve masraflarını görebilmeniz için hazırlanır ve onayınıza sunulur.

Bireysel Müşteri Sözleşmesi ya da Temel Bankacılık Ürün Bilgi Formu; bulunan başlıca maddeler

 

 • Banka hesabına ait hesap işletim ücreti,
 • Yurt içi yada yurt dışı para çekme masrafı,
 • EFT (Elektronik Fon Transferi) veya mevcut havale ücretleri ve ATM işlem komisyonları gibi bilgileri açıkça görmenizi sağlar.

 

Bu açıdan bir nüshası her ne kadar sizde kalacak olsa da imzalamadan önce bu sözleşmeleri okumanız önemlidir.

Banka hesabı açmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Artık çok yaygın olmasa da Minimum hesap açılış ücreti bazı bankalar hala ilk hesap açılışlarında minimum tutarda para bulundurmanızı zorunlu olduğunu söyleyebilir. Bu nedenle eğer sizin için problem olacaksa, tercih ettiğiniz bankanın hesap açılışı sırasında azami ücret talep edip etmediğini en başından sorarsanız mağduriyet yaşamazsınız.

Hesap işletim ücreti. Ne yazık ki yaygın olarak hala alınıyor. Genelde hesap işletim ücreti üç ya da altı ayda bir olmak üzere müşterinin mevcut banka hesabından tahsil ediliyor. Burada net bir ücret söylemek pek mümkün değil, Her banka Hesap işletim ücretini farklı alabiliyor. Hesap işletim ücretlerinin yıllık ortalama 110 lira tutarında tahsil edildiğini söyleyebilirim. Güzel olan haberse bazı bankaların otomatik fatura ödeme talimatı vermeniz halinde tamamen hesap işletim ücreti almıyor olması. Bu sebeple hesap işletim ücreti de banka hesabı açmadan önce dikkat etmeniz ve sormanız gereken önemli meseleler arasında. Hesap işletim ücreti vermek istemiyorsanız alternatiflerinin olduğunu unutmayın.

ATM’lerde dikkat edilmesi gerekenler

ATM de aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

 

 • ATM’lerin kalabalık olduğu yerlerde işlem yapmanız güvenliğiniz açısından önemlidir.
 • Özellikle büyük paralar yatırdığınızda bir arkadaşınızın size refakat etmesini yararınıza olur.
 • Şifrenizi başkalarının göreceği şekilde işlem yapmayınız.
 • İşlem bittikten sonra Mutlaka Kartınızı almayı unutmayınız.
 • Az rastlansa da Para çekme işlemi yapıp Kartını alıp parayı almayan vatandaşları da gördüm.
 • Yani ATM’de işlem yapmak sabır gerektiren, aceleye getirmeden bilerek anlayarak işleminizi yapmanız tavsiye edilir…

 

Bazen ne kadar anlatırsak anlatalım, Bir çok olumsuzluk ve kolaylıkları işlem yapa yapa öğreneceksiniz.

Güzel günlerde Banka Hesabınızı kullanmanız dileğiyle…

 

2 Reviews

Avatar
uhicitac
1

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/where-is-xena/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> atz.bqoa.turkkeyif.com.dzq.ii http://mewkid.net/where-is-xena/

Avatar
omiroxovep
1

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/where-is-xena/">Amoxicillin No Prescription</a> wun.ehld.turkkeyif.com.znk.tm http://mewkid.net/where-is-xena/

Write a Review

Benzer Yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir