Genel

Beyaz Diş Özet

Romanın başında kurdun çevresine yeni yeni alıştığı görülmektedir. Annesiyle beraber ava çıkarak yeni bilgiler edinmeyi başarmıştır. Annesinin ismi Kiche babasının ise Tekgöz olarak bilinmektedir. Babası gözlerinden birini kaybettiğinden dolayı ona bu ismi vermişlerdir. Diğer yavrulardan farklı olarak gri tüylere sahipti. Arada bir yuvadan çıkarak, çevreyi izlerdi. Annesini izleyerek onun yabani kedileri nasıl öldürdüğüne bakarak kendisi de bu olayı denemeye çalışıyordu. Günlerden bir gün mağara içinde bir ışık yansıdı ve o ışığa doğru gitmeye başladı. Daha sonra dışarı çıkarak ormandaki insanlara denk geldi. Bir süre boyunca onlara bakarak izlemeye başladı. Gri Kunduz diye tabir edilen adama doğru yaklaştı. Fakat insanlara karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgisi yoktu. Gri Kunduz’a bakarak ona dişlerini göstermeye başladı ve onu korkutmak istedi. Gri kunduz onun bu hareketine karşı yavru kurda sopa ile vurmaya başladı. Aldığı darbeden dolayı o kadar çok ağladı ki annesi onun sesini duyarak koştu ve onu kurtarmak istedi. Ancak Gri Kunduz, Kiche’yi yakalayarak onun boynuna tasma taktı. Gri Kunduz güçlü ve sinirli bir kişiydi. Söz konusu yavru insanları tanrı sanıyordu. Bunun sebebi ise onların istediğine sahip olmasıydı ve akıllı olmalarıydı. Annesi özgürlüğünü kaybettiğinden dolayı yavrusu oldukça üzgün bir haldeydi. Annesine o kadar düşkündü ki her zaman yanındaydı. Sevginin ne olduğunu bilmezdi ancak annesine karşı oldukça bağlıydı. Annesi de ona şefkatle bakardı ve yediği yemeği yavrusuyla paylaşıyordu.

Kampta bulunan insanlar yavru kurda Beyaz Diş’ ismini takmıştı. Beyaz Diş normal şartlarda kurttur , ancak kampta köpeklerle beraber kaldığı içinde onlara benzemeye başlamıştı. Beyaz Diş ormana gittiği zamandan itibaren Uzundudak adı verilen bir köpek ona zarar vermeye çalışıyordu. Devamlı olarak Beyaz Diş’e saldırarak ona karşı üstünlüğü ele geçirmek istiyordu. Başlarsa Beyaz Diş ona karşı cesaret gösterememişti fakat daha sonrasında Uzundudak’ a karşı öyle planlar yapmaya başladı ki köpek korkusundan ona yaklaşmaya cesaret edemezdi. Belli bir zaman sonra Gri Kunduz Kiche’yi farklı bir ülkeye gönderdi. Beyaz Diş’te annesiyle beraber gitmeye çalıştı. Annesini takip ettiği esnada Gri Kunduz onu gördü ve Beyaz Diş’i öldüresiye vurmaya başladı. Annesinin de girmesinin ardından kendisini nasıl koruması gerektiğini öğrenmişti. Bundan sonraki süreçte sahibinin kurallarına uymaya başladı ve hayatta kalma mücadelesi veriyordu. Efendisinin oğlu Mitsah’a farklı çocukların saldırdığını görünce Beyaz Diş bu sesi alarak efendisinin oğlunu diğer tüm çocuklara karşı koruyordu. Bu durumu Mitsah babasına anlattı ve babası da bundan sonra en çok yemeği Beyaz Diş’e veriyordu. Kampta kıtlık meydana geldi ve insanlar kendileri için yemek bulamazdı. Durum o kadar kötü hale geldi ki köpekleri öldürerek yemeye başlamışlardı, bu esnada Beyaz Diş bulunduğu bu yerden kaçmayı düşünmeye başladı ve oradan kaçtı. Ormanın içinden giderek ve kamptan epeyi uzaklaştı. Hayatını sürdürmek amacıyla cılız kurdu dahi öldürerek yedi. Bunun sebebi ise Beyaz Diş, yaşamak adına güçlülerin mecbur kaldığı zamanlarda zayıflardan yararlanması gerektiğini öğrenmesiydi.

Bir süre sonra kampa geri dönmeye karar verdi. Ancak döndüğünde sahibini burada bulamadı. Belirli bir zaman sonra sahibi kampa geldi ve onu da alıp yeni bir yere gittiler. Beyaz Diş oldukça güçlü bir kurttu ve onu hiçbir köpek veya kurt yenemezdi. Bu durumu gören Güzel Smith isimli kişi, Gri Kunduz’a gelerek kurdu satın almak amacıyla ona para teklifi yaptı. Gri Kunduz yapılan teklifi reddetti. Kurnaz olma özelliğiyle bilinen Smith adlı adam bu defa da değişik bir plan buldu ve Beyaz Diş’i bu şekilde almaya çalıştı. Düzenli olarak Gri Kunduz’a şarap götürüp onu şaraba alıştırmayı denedi. Gri Kunduz, ona şarap vermesini şart koşarak Beyaz Diş’i ona verme konusunu onayladı. Smith Beyaz Diş’e işkence ederek daha sonrada kahkaha atardı. Beyaz Diş bu tavır karşısında her geçen gün daha hırçın hale gelmişti. Bu şekilde davranarak onu dövüşler için hazırlamaya çalışıyordu. Beyaz Diş bütün yapıla dövüşlerde rakiplerini yenerek sahibine para kazandırıyordu.

Günlerden bir gün Beyaz Diş, Cherokee adında bir köpeğe yenildi ve efendisi Beyaz Diş’i ölesiye kadar dövdü. Beyaz Diş’e yapılan bu durumu gören bir adam, Smith’e gelerek para teklifinde bulundu ve kurdu kendisine satmasını istedi. Teklifi yapan adamın ismi Scott’tu. Söz konusu adam diğer efendilere nazaran çok merhametli bir insandı. Kurt en başlarda ona alışamamış olsa da daha sonraki zamanlarda adamın ona karşı göstermiş olduğu ilgi sebebiyle hırçınlığı ortadan kayboldu. Yeni efendisi onu San Fresco’ya getiri ve ailesinin yanına bıraktı. Kurt giderek ailede yer alan diğer kişilerde de alışmıştı. Ancak çevrede yer alan köpeklere bazı zamanlarda saldırırdı. Beyaz Diş yeni efendisine oldukça fazla bağlanmıştı ve onu her zaman korumak istiyordu. Günlerden bir gün Scott’un hasmı olan Jim Hail hapishaneden kaçarak Scott’un peşinden gelerek onu öldürmek istiyordu. Scott’un evini buldu ve buraya geldi. Gece yarısını seçerek daha sakince işi bitirmek istedi ve ona saldırmayı planladı. Bu esnada Beyaz Diş, efendisini korumak amacıyla kendisini tehlikeye atarak adamı yaraladı. Yaraladığı esnada kendisi de yaralanmıştı. Scott olay yerine gelip Beyaz Diş’i o durumda görünce çok büyük acı yaşadı. Doktora götürülen kurdun yaşama şansının çok düşük olduğunu ifade ettiler. Fakat Scott ona öyle bir bakış attı ki kurt uzun zamanın ardından ayağa kalkmayı başardı. Eski durumuna geri dönmüştü. Scott ve ailesinin ona karşı sevgileri daha da artmıştı ve ona Kutsal Kurt adını vermişlerdi. Beyaz Diş, artık herkesin tanıdığı bir kurt olmuştu. Bütün halk onu konuşuyordu ve cesareti sebebiyle oldukça övgü alıyordu. Beyaz Diş ise efendisinin yanında ömrünün sonuna dek kalacağından dolayı oldukça mutlu görünüyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu