Genel

Başarılı Yatırımcı Olmak

Yatırım yapmak isteyenlerin hedeflerinde her zaman kısa zamanlarda kazanç elde etmek vardır. Hiçbir kazancın kısa sürede gelmediği, belirli birtakım birikintiler sayesinde olduğunu bilmeniz gerekir. Başarılı bir yatırımcı olmak için en önemlisi eğitimdir. Bunun yanında her zaman sabırlı işlemler yürütmeniz gerekmektedir. İşlemler dahilinde, analizlerden sonra biraz da olsa şansınız olması gerekir. Sizlere tanıtacağımız isimler, finans dünyasında ikon haline gelmiş isimlerdir. Her yatırım sırasında farklı olarak stratejiler belirlemiş insanlardır. Yatırım felsefeleri son derece farklı olmasıyla ün salmışlardır.

Piyasanın İkonları

Warren Buffett
Birçok yatırımcı tarafından tarihin en büyük ve başarılı ismi olarak görülmektedir. Berkshire Hathaway şirketi üzerinden gerçekleştirdiği hisse senetleri sayesinde büyük bir servete sahip oldu. 1965 yılında bu şirket üzerinden sadece 10.000 dolar tutarında yatırım yapanlar bugün tam olarak 50 milyon dolar değerinde bir servetin sahibi oldular.

David Dreman
Yatırım yaptığı taktirde her zaman karşıt yatırım yapan Dreman, sürü psikolojisi doğrultusunda işlemler yürütülmemesi gerektiğini beyan etmiştir. Bu sayede işlemler yürüterek milyon dolarların sahibi olmuştur.

Philip Fisher
Yaptığı yatırımların her zaman uzun vadeli gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmuştur. İşlemleri sırasında yaptığı araştırmalar, işin karakterine ve yönetimsel kaliteye dikkat etmiştir.

Carl Icahn
Yatırım yapmak istediğinde, bir şirketin yanlış yönetildiğini düşündüğü taktirde işlem yürütür. Wall Street üzerinden genellik böyle işlemler yürüttüğünde o şirketin hisse senetleri tavan yapmaktadır. Son derece agresif bir şekilde işlemler yürütmektedir. Şirketin gerçek değerinin altında olduğunu düşündüğü sırada, diğer yatırımcılar hisse senetlerini satmaya başlarlar. Bu sırada Carl Icahn şirketin hisse senetlerini alır. Şirkete bu sayede yönetici sokabilecek bir düzeye gelir. En son şirketin yönetim kurulu başkanı istifa eder, şirketin parçalanmasına kadar bu serüven devam eder.

Başarılı Yatırımcı Olma Adına Öneriler

Sizlere böyle absürt şekilde gerçekleşecek işlemler yapmayı önermeyiz. Finans piyasasının ekol haline gelmiş insanları, yıllardır bu işleri yürütmektedir. Kazançlarının ne doğrultuda ilerleyeceklerini son derece iyi bilen insanlardır. Sizler yatırım yaparken sakin ve kararlı olmanız yeterli olacaktır. Eğitimlerinize önem vermeli, işlemlerinizi ona göre dizayn etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu