Sağlık Yaşam

Bademcik Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Bakteriyel sebeplerle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Hangi antibiyotik türünün, hangi enfeksiyona iyi geldiği konusunu ise en iyi doktorunuz bilmektedir. Ayrıca strep enfeksiyonlarının tedavi edilmesi oldukça önemli bir konudur. Tedavisi yapılmayan strep, aşağıda yazmış olduğumuz farklı komplikasyonlara sebep olabilmektedir:

-menenjit

-zatürre

-romatizmalı ateş

-orta kulak iltihabı (orta kulak enfeksiyonu)

Gündelik hayatı etkileyecek ve yaşam kalitesini düşüren oranda sık sık yenilenen bademcik enfeksiyonlarında, bademciklerin cerrahi müdahale ile çıkarılması tavsiye edilir. Bu işleme tonsillektomi adı verilmektedir. Tonsillektomiler, ilk zamanlarda çocuklarda uygulanan oldukça yaygın prosedürler arasında yer alsa da, Bulunduğumuz dönemde daha sık şekilde strep tonsillit vakaları, uyku apnesi ya da solunum sorunları gibi komplikasyonlarda kullanılıyor. Bu prosedürün uygulanması genel olarak yaklaşık yarım saat kadar sürüyor. Bademcikler çeşitli tekniker ile (neşter, koterizasyon, ultrasonik titreşim yoluyla) alınabilir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesine ne iyi gelir sorusu sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Doktora gitmeden ilk önce veya tedaviniz ile beraber evde yapmanız mümkün olan uygulamalar sayesinde bademciklerinizde yer alan hastalığın azalmasına destek olabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Tuzlu su ile gargara yapmak 

Ilık suya biraz tuz ekleyerek gargara yapmak ve durulamak, bademcik iltihabının sebep olduğu boğaz ağrısını ve acısını hafifletmek amacıyla büyük yardım sağlar. Diğer taraftan iltihabı azaltır, hatta enfeksiyonların tedavisinde büyük rol oynayabilir. Tuzlu su hazırlanırken içine eklediğiniz tuz oranı da önemli bir konudur. İdeal bir tuzlu su gargarası yapmak amacıyla yaklaşık olarak 4 çay kaşığı kadar ılık suya yaklaşık ½ çay kaşığı kadar tuz ekleyiniz. Tuz eriyene dek karıştırma işlemi yapın. Hazır hale gelince ise gargara yapın ve birkaç saniye kadar ağzınızda çalkalayarak tükürün. Normal su ile durulama yapmanız mümkün.

  1. Meyan pastilleri

Genel olarak karşımıza pek çok pastil çıkmaktadır. Bununla beraber, hepsinin çeşitli özelliklerinin olmasından dolayı, bunlar arasında seçim yapmak oldukça zor bir iştir. Özellikle doğal anti-enflamatuar özellikleri barındırdığı için bileşenler ya da ağrıyı kendi başına rahatlatabilecek bileşenler bulunduran pastiller boğaz ağrılarını azalırken tedaviye de olumlu katkı sağlar. Meyan yer alan pastiller güçlü antienflamatuar yararlara sahip olmaktadır. Boğulma riski oldıojmdam küçük çocuklara pastil verilmesi doğru değildir. Boğaz spreyi genel olarak bu yaşta olan çocuklar adına çok daha iyi bir seçim olacaktır.

  1. Ham bal ile hazırlanan ılık çaylar

llık şekilde hazırlanmış içecekler, bademcik iltihabının sebep olduğu yutkunma güçlüğünü ve ağrıyı azaltılmasına katkı sağlar. Genel olarak çaya ilave edilen saf bal, güçlü anti bakteriyel özellikler içerir ve bademcik iltihabına sebebiyet veren enfeksiyonların tedavisine katkı sağlar.

  1. Buzlu parmak dondurmaları veya buz parçaları 

Bilindiği üzere genellikle vücudumuzda toplanmış olan iltihabı veya ödemi azaltmak amacıyla soğuk kompresler uygulanmaktadır. Bademcik şişmesi durumlarında da özellikle ev tedavilerinin basit şekilde uygulanamadığı çocuklarda dondurma veya donmuş içecekler iltihap veya ağrının azaltılması konusunda yararı olabilir.

  1. Hava nemlendiricileri

Odadaki hava kuru ise ya da bademcik iltihabının ardından ağız kuruluğu oluşuyorsa, odanın havasını nemli hale getirmek, boğaz ağrısını hafifletmek konusunda katkı sağlayabilir. Kuru hava, boğazın daha çok tahriş olmasına sebep olabilir ve bu tarz aletler havaya nem ekleyip boğaz ve bademciklerde hissedilen rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olabilir. Özellikle gece saatlerinde uyurken, bademcik iltihabı azalana dek odanın nemli tutulması gerekir. Hava nemlendirici cihazların bulunmadığı hallerde ise sıcak bir banyo yaparak istenen nem ortamı oluşturulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu