Sağlık Yaşam

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokmaları genelde açık havaların olduğu zamanlarda meydana gelir ve çoğu kez tıbbi tedavi gerekmeden kişi kendine evde müdahale eder ve bu yeterli olmaktadır. Fakat arı sokması durumunda bir alerjisi olanların bir ya da birçok arı tarafından sokulması halinde, acil olarak tedavi olmasını gerektiren daha ciddi konular söz konusu olabilmektedir. Kısaca arı sokması kısa zaman içinde ağrı yapabileceği gibi şiddetli alerjik rahatsızlıklara da sebep olabilir. Oluşan ağrı, sokma sayısı, arının iğne uzunluğu ve şekli, arının türü gibi durumlar göz önünde bulundurularak farklı şekillerde reaksiyonlar oluşabilir. Çocuklar, arı sokması durumuna karşı, yetişkinlere göre daha çok reaksiyon göstermektedir. Bununla birlikte de yetişkinlerde anafilaksiden ölme ihtimali çocuklara göre daha fazladır.

Arı Sokması Tedavisi

Arı sokmasına karşı alerji ya da ciddi bir alerjik reaksiyon yoksa, çoğu kez evde uygulanan yöntemler arı sokması tedavisi konusunda yeterli olacaktır. Arılar soktuğu zaman, ağrı, kızarıklık ve şişme gibi belirtilere sebep olabilecek zehirli bir toksinlerini ısırdığı bölgeye bırakırlar. Bazı kişiler bu toksine alerjisi karşı alerjiktir. Arının iğnesi üzerinden gelen toksinlerin azaltılması amacıyla derinin alt kısmında kalan iğne tırnak ile bastırılıp bir cımbız kullanılarak dışarı çıkarılmalıdır. Ardından arının sokmuş olduğu yere, buz kompresi uygulayıp, meydana gelebilecek şişlikler ve ağrılar yok edilebilir. Kaşıntı ve şişme durumları giderek artıyorsa, çocuklar ve yetişkinler adına farklı formüller ile üretilen Benadryl gibi bir antihistaminik alarak kişi kendisini rahatlatabilir. Geçmiş dönemlerde bir arı sokması olayının ardında anafilaktik şok geçirmiş olanlar, daima yanında böcek ve haşere alerjilerine karşı etkisi olan bir jel taşımalıdır. Bunun sebebi ise bir arının kişiyi yeniden sokması halinde, bu tarz jelleri kullanarak ciddi bir alerjik durumun engellenmesidir. Diğer taraftan enfeksiyon ihtimalinin azaltılması maksadıyla sokulan bölgeyi çizmekten kaçınılması gerekir. Bunun sebebi de çizdiğin oluşmasının, kaşıntı, şişme ve kızarıklık anlamında yoğunluğa sebep olması ihtimalidir.

Arı Sokması Alerji Belirtileri

Arı sokması belirtileri, insanın ne denli alerjik olduğuna göre farklılık gösterir. Bir insanın bir arı tarafından sokulmasının ardından kısa zaman sonra hafif ya da şiddetli şekilde reaksiyonları olabilir.

Hafif reaksiyon:

Çoğu kez tıbbi müdahale gerekmez. Yanıcı bir ağrı, deri üzerinde kabarmalar, ve hafif şekilde şişme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Şiddetli reaksiyon:

Şiddetli alerjik reaksiyon veya anfilaksi, arının sokmasının ardından, birkaç dakikada kendisini gösterir ve hayati tehlike riski vardır. Genelde bir oto-enjektör ile uygulaması yapılan bir doz epinefrin ve acil tıbbi yardım gerekebilir. Cilt üzerinde kaşıntı, boğazda şişlik, nefes almada güçlük, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi hızlı ya da yavaş nabzın atması ve bilinç kaybı gibi belirtiler görülebilir.

 

 

 

 

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokmasına karşı bir alerjisi olmayan insanlarda, arı sokmasına karşı bir reaksiyona maruz kalırlar. Arı sokması, şişlik kaşıntı kızarıklık ve ağrı, arının soktuğu yerde ortaya çıkan yaygın belirtiler görülür. Bu belirtilerin hafifletilmesi amacıyla bir takım uygulamalar yapmak mümkündür. Arı sokması durumumda yapılabilecek bazı uygulamalar şu şekildedir:

-Arının sokmuş olduğu yerde meydana gelen şişi azaltmak amacıyla bir buz torbası kullanarak kompres uygulanabilir.

-Şişlik ve kaşıntının azaltılması amacıyla difenhidramin gibi bir antihistaminik kullanımı tavsiye edilmektedir.

-Ağrının hafiflemesi için ibuprofen ya da asetaminofen kullanılabilir.

-Ağrılar genelde hızlıca geçer. Fakat şişme ve kaşıntı durumları bir günden daha fazla da devam edebilir. Şayet kişi şiddetli alerjik reaksiyona maruz kalıyorsa, tıbbi müdahale alması gerekecektir. Bunun sebebi ise Difenhidramin gibi antihistaminikler anafilaktik reaksiyonu yavaşlatabilir. Fakat tersine çevirmemektedir. Bununla birlikte de, tıbbi uzmanlar tarafından hızlıca tedavi altına alınmalıdır. Eğer tedavi altına alınmazsa anafilaksi hastaları reaksiyondan ölebilme riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Arı Sokması Kaç Saatte Zehirler?

Genellikle arı sokması, birkaç gün süresince o yerde rahatsız eden ağrı, kaşıntı ve şişliğe sebep olmaktadır. Fakat bazı kişilerde daha şiddetli alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Şiddetli arı sokmasının vücut üzerinde kızarıklık, boğaz ya da dil şişmesi, solunum yetersizliği, ishal, kusma, kan basıncında ciddi düşme ve hatta ölüm gibi yan etkileri vardır. Arı soktuğu zaman genelde deri üzerinde bir zehir kesesi ve iğnesini bırakır. Bırakmış olduğu zehir kesesinden çıkan toksin sıvı, arı cilt üstünden gittikten sonra birkaç dakika süresince vücuda pompalanır. Vücuda giren bu zehir alerjik reaksiyona sebep olacaktır. Zehrin yayılmasını engellemek amacıyla 30 saniye içinde arı iğnesini çıkarmak gerekmektedir. Arı sokması sonucunda 30 dakika içerisinde ya da bazen 1 saat içinde alerjik reaksiyonlar kendisini göstermeye başlar. Nadir olarak görülen bir belirti olsa da bu olay 72 saate dek görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu