Sağlık Yaşam

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya Nervoza Nedir, Vücut ağırlığında anormal bir durum olarak tabir edilen ve hayati bir tehlike ortaya çıkaran, yeme bozukluğu olarak bilinen anoreksiya nervoza, psikolojik bir rahatsızlık türüdür. İnce kalınması düşüncesiyle son derece takıntılı bir düşünce meydana gelen insanlarda ortaya çıkan rahatsızlığa maruz kalan bireyler, olunması gereken normal kiloların oldukça altında kalırlar. Çoğu defa 12-20 yaş aralığında olan genç kızlarda sık sık karşımıza çıkan anoreksiya hastaları, çok az uyumaktadır. Bu duruma karşın son derece aktif kişilerdir. Yemek yemekten sürekli kaçınırlar. Az miktarda erişkinlik zamanlarında meydana gelebilen anoreksiya nervoza da birey fazla kiloları olduğu görüşüne kapılır ve az kalori içeren diyetleri yapmaya başlar. İlk olarak iştahlarını kontrol altında tutmakla devam eden süreç, iştahın tamamıyla yok olması ve vücudun hastalığa olan direncinin azalmasıyla ilerler.

Anoreksiya Nervoza Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza rahatsızlığı olan kişiler, kilo vermek adına kendilerine özel yeme alışkanlıkları oluşturur. Rahatsızlığın tespitinde fiziksel bulguların görülmesi etkilidir. Kilo alma anlamında son derece fazla endişe yaşarlar ve zayıf olsalar dahi sıkı bir diyete girerler. Bunun yanı sıra karbonhidratlı yiyecekleri tümüyle beslenme alışkanlıklarından çıkarırlar. Yemek yemekten kaçarlar, yemek gördüklerinde saklanırlar ve bazı bahaneler öne süreler. Bununla birlikte devamlı olarak hangi yemeğin kilo yapmadığını sık sık araştırırlar. Sürekli bol kıyafetler giyip zayıf olduklarını saklama isteğine, asla zayıf olduklarına inanmama düşüncesine ve sürekli kilolu oldukları fikrine sahiptirler ve bunlar anoreksiya nervoza hastalığının belirtileri arasındadır. Yemeğin ardından yemiş oldukları yiyecekleri kusmayı düşünürler, diyet haplarını sürekli kullanırlar, diüretik veya müshil kullanımı yaparak yemiş olduklarını dışarı çıkarmaya gayret ederler.

Anoreksiya Nervoza Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza hastalığının kendisine has bir sebebi bulunmamaktadır. Çevresel faktörlerin, psikolojik etmenleri ve biyolojik sebeplerin tümünün sonucunda bir sürece giren bu rahatsızlık, tedavi edilmezse hasta olan kişide son derece ciddi sonuçlara yol açabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Biyolojik Sebepler

Anoreksiya nervoza hastalığına maruz kalan kişiler, çoğu kez duyarlı, azimli ve mükemmeliyetçi kişilik sahibi olurlar. Bu hastalığa sahip olanların ailesinde hemen hemen bu hastalığa maruz kalan kişilerin bir ya da iki tane olduğu görülmektedir.

Psikolojik Sebepler

Bebeklik ve çocukluk zamanlarında yanlış beslenme alışkanlıkları, ileri ki yaşlarda anoreksiya hastalığı adına risk ortaya çıkarabilir. Utangaçlık, depresyona maruz kalma, boyun eğme, obsesif kompülsif kişilik bozukluğu olan bireylerde bu rahatsızlık daha fazla meydana gelebilir. Anne ve babası ile var olan sevgi bağının düşük olması ve geçmişinde cinsel istismara uğrayan kadınlarda anoreksiya nervoza hastalığının görülmesi daha yüksek bir ihtimaldir.

Çevresel Sebepler

Modanın gençler üzerindeki etkisi son derece fazladır. Özellikle moda programlarını izleyerek burada yer alan mankenlerin etkisi altında kalıp yine bu hastalığa maruz kalınması ihtimali vardır. Dansçı, balerin, manken ve jokeyler iş hayatındaki rekabet ve beklentiler sebebiyle devamlı olarak kiloları korumak durumunda kalırlar. Bu mesleklerde yeme bozukluğu görülmesi ihtimali oldukça fazladır. Bu da anoreksiya nervoza hastalığı görülen kişiler açısından örnek alınan bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu