Banka

Aliexpress Vergi Oranları Ne Kadar? Aliexpress Vergi Hesaplama

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2019 yılının Mayıs ayı içerisinde yapılan Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu dahilinde yurt dışı alışveriş işlemleri anlamında bir takım değişiklikler yapılması karara alınmıştı. Yerli ekonominin desteklenmesi ve canlandırılması amacıyla atılan adımlar sonucunda, yurt dışından satın alınan ürünlerde var olan vergi hükümlülüklerinde değişikliğe gidildi. Bu değişikliklere bakıldığında Aliexpress.com kullanıcıları da Türkiye’den yapacakları alışverişlere ilave olarak vergi ödeme kapsamında bulunuyor.

AliExpress Vergi Ücreti Ne Kadar?

Yurt dışı alışverişlerinde geçerli olan vergi ücreti, 2019 yılının Mayıs ayında yapılan Hazine ve Maliye Bakanlığı toplantısında duyuruldu. Bundan itibaren AliExpress sitesinden satın alınan ve gümrük sınırından geçen her ürüne vergi ödemek zorunlu hale geldi. Satın alınan her ürün başına 8 TL gümrük sunum ücreti ve 0,80 TL gümrük vergisi şeklinde olmak üzere toplam 8,80 TL ödeme yapmak gerekecektir. Satın alınan ürünlerin toplam maliyeti 1 Euro olsa bile 8,80 TL vergi ödemesini yapmak artık zorunlu hale gelmiştir.

AliExpress Gümrük Vergisi Ne Kadar?

AliExpress sitesinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi önemle tavsiye edilen başka bir konu gümrük vergisi olmaktadır. Farklı özelliklere göre değişiklik gösteren gümrük vergisi, 2019 yılı içerisinde yapılan açıklamalar sonucunda net olarak ifade edilmiştir. Ülkemizden sipariş vermek isteyen kişiler alışveriş işlemleri yaparken zorunlu gümrük vergisi ödemek zorundadır. Yapılacak olan vergi miktarı ürünün içerik, boyut ve ağırlığına göre farklı olabilir. AB’ye üyeliği bulunmayan Çin mallarından satın alındığı zaman Aliexpress ürünlerinde, %20 oranında gümrük vergisi ödemek zorunludur. Bunun sebebi nedir diye soran birçok kişi olabilir. Ülkemizde son dönemlerde sık sık tercih edilen Aliexpress.com ve diğer yabancı alışveriş siteleri, Türk kullanıcıların yoğun şekilde ilgi gösterdiği sitelerdir. Türk üreticinin canlandırılması ve desteklenmesi maksadıyla yapılan 2020 gümrük vergi hükümlülükleri, Aliexpress sitesinden satın alınacak olan bütün ürünlerde geçerli duruma gelmiştir.

Aliexpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği 16 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan kararla, yurt dışından satın alınmış olan bütün ürünler bazında vergi ödeme zorunluluğu vardır. Yurt dışından satın alınan ürünlerin hepsinde geçerli olan vergi sınırlandırması geride kalan yıllarda 75 Euro’dan 30 Euro’ya, ardından da 22 Euro’ya kadar düşmüştür. Yapılan son değişiklik sonrasında ürün bedeli fark etmeksizin (1 TL dahil) gümrük vergisi uygulaması kararı alınmıştır.

-Satın alınan ürünlerin 30 kg ağırlığı aşması halinde gümrük işlemleri ticari kanun kapsamına girmektedir.

-4760 sayılı Özel Tüketim vergisi Kanunu göz önüne alınarak AliExpress sitesinden satın alınan bazı ürünlerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulaması yapılır.

-AliExpress sitesinden yapılacak alışveriş tutarı 1500 Euro’yu aşarsa KDV (Katma Değer Vergisi) + ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) işlemine tabi tutulur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu