Sağlık Yaşam

Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir, Akupunktur son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız bir sözcüktür ve Latince kökenlidir. Bunun yanı sıra iğne manasını taşıyan acus ve batırmak manasındaki punctio sözcüklerinin bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Akupunktur, cildin bazı yerlerine çok ince iğneleri batırma sonucunda ve bu yerlerin uyarılması usulüne göre yapılan bir tedavidir. Akupunktur, birçok rahatsızlığın tedavi edilmesinde çok eski zamanlardan beri kullanılmaya başlanmıştır.

Akupunktur Nasıl Etki Eder? 

Akupunktur Nasıl Etki Eder? 

Akupunktur Nasıl Etki Eder, Akupunktur, uygulaması esnasında cilde batırılan iğneler, vücut üzerinde net olarak nasıl bir etki meydana getirdiği şu ana kadar tespit edilememiştir. Ancak yapılan son araştırmalara göre, akupunkturun beyinde pozitif ruh haline destek olan ve ağrı karşıtı maddelerin salınımına katkı sağladığını ortaya koymuştur. Halkın dilinde mutluluk hormonları şeklinde tabir edilen bu maddeler, serotonin ve endorfinleri bünyesinde bulundurur. Akupunktur nasıl etki eder sorusunun cevabı şu şekildedir:

-Sinir sisteminin kullanılmasıyla,

-Hormonlar üzerinden,

-Kan damarlarından,

-Bağışıklığın güçlendirilmesiyle,

-Kasların gevşetilmesiyle etki etmektedir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır, Akupunktur tedavisi yapılırken, iğneleri tedavisinin yapılacağı rahatsızlık göz önünde bulundurularak tespit yerlere batırılmaktadır. Tedavi sırasında steril ve tek kullanımlık olan ve oldukça ince iğneler kullanılmaktadır. Kişi çoğu kez yalnızca iğnelerin ilk giriş kısmında az miktarda bir ağrıya maruz kalır. Tedavinin başlamasının ardından bir süre geçtikten sonra, tedavisi yapılan yerlerde hafif derece de bir sıcaklık hissi meydana gelebilir. İğneler, cilt üzerinde yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika arasında bırakılır. Belli sonuçların ortaya çıkması amacıyla özel simülasyon yöntemleri tercih edilir. Diğer taraftan iğnelerin ek olarak ısıtılması, bilinçaltı uyarmanın tercih edilmesiyle beraber uyarılması ya da yukarı ve aşağı hareket ettirilmesi gerekebilir. Akupunktur yerlerini kullanıp yapılan farklı tedavi yöntemleri de bulunur. Akupresör tekniği, akupunktur yerlerine parmakların kullanılarak yapıldığı masaj şeklinde bu noktalarda toplanmış olan enerjinin dağıtılması ve bahsi geçen yerlerle bağlantısının olduğu tahmin edilen organların gevşemesi ilkesine dayanır. Akupunktur noktalarının tespiti ise, cilt yüzeyinde farklı yerler göz önüne alınarak derinin 2 mm ile 4 cm’ye dek olan derinlik içerisinde yer alır. Lazer akupunkturu yöntemi kullanılarak söz konusu yerlere lazer iğne adı verilen, normalde gerçek bir iğne özelliği taşımayan, bir lazer ışığının darbesi kullanılarak uyarım yapılır. Lazer akupunkturu, diğer yöntemlere göre daha ağrısız bir yöntem olarak bilinir.

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur yöntemini kullanarak pek çok sağlık sorununun tedavisi yapılabilir. Dünya Sağlık Örgütünün tespit ettiği, akupunktur tedavisinin kullanıldığı 40 hastalık türü vardır. Akupunktur yönteminin kullanıldığı hastalıklar şu şekildedir:

-Baş ağrıları ve migren

-Sırt ağrıları

-Sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar

-Psikiyatrik sorunlar

-Romatizmal problemler

-Kronik solunum yolu rahatsızlıkları

-Alerjik reaksiyonlar

-Kadın hastalıkları ve doğum

-Sigaranın bırakılması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu