Sağlık Yaşam

Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş macunu haricinde diş pastaları da vardır. Bahsi geçen diş pastalarının aşındırma özellikleri fazla olduğundan dolayı gündelik hayatta kullanılması önerilmez. Aylık olarak bir iki defa tercih edilebilir. Diğer taraftan karbonatta en fazla önerilen bakım ürünlerinden biridir. Karbonatta da aşındırıcı özellik vardır ve diş minesine büyük oranda zarar verebilmektedir. Bu sebeple de günlük olarak bakım için kullanılması pek önerilmeyen bir durumdur. Diş macunu kullanmak günlük ağız ve diş bakımının en fazla kullanılan ürünüdür.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş fırçasını ıslatmadan öncesinde biraz macun üzerine ilave edilir. Daha sonra 45 derecelik açı ile diş etinden dişe doğru dairesel hareketler uygulayarak dişler ön yüzünden itibaren fırçalanmaya başlanmalıdır. Ön dişlerden arka dişlere fırçalayarak tüm dişler fırçalanmalıdır. Bununla beraber dişlerin arka tarafları da fırçalanmalıdır. Ön dişlerin arka tarafları fırça dik şekilde tutulup temizlenmelidir. Ayrıca dişlerin çiğneme yapılan yüzlerine de ileri geri hareketler yaparak temizlenmelidir.

Sert Diş Fırçası Kullanılmalıdır

Dişleri fırçalarken etki görmek için sert fırçanın kullanılması gerekmektedir. Diğer taraftan fırçalamaya başlamadan öncesinde fırçanın ıslatılmaması gerekir. Ağızda yer alan tükürük oranı macunun köpürmesi adına yeterlidir . Fırçalama yapıldığında sağdan sola yatay olarak yapılmamalı. Dişlerin yatay şekilde fırçalanması diş minesinin aşınmasına sebep olur, diş hassasiyetinin artmasına yol açar, dişlerde rengin değişmesine sebebiyet verir ve diş etlerinin çekilmesi durumunu ortaya çıkarır.

Fırçanın Girmediği Yerlere Diş İpi Kullanılmalıdır

Fırçalama yapıldıktan sonra diş fırçasının girmediği bölümlere ara diş iplerini kullanarak ayrıntılı temizlik yapılabilir. Diş ipini kullanırken ipin dişle temasının sona ermesinden önce “C ” şeklinde diş etiyle diş arasına girmesi sağlanır. Yapılan bu uygulama esnasında diş etlerine zarar vermemek amacıyla dikkatli olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu