Akıllı Asistan Cortana’nın Yaptığı Final Tahmini Doğru Çıktı

microsoft-cortana-sesli-asistan-020414

Windows Phone 8.1 ile müşterilerin hizmetine sunulan, fakat şu anda Türkiye’deki Windows aletlerde çalışmayan sesli yardımcı Cortana’nın Dünya Kupası tahminleri turnuva süresince en çok konuşulan konulardan birisi olmuştu.

2014 Dünya Kupasının grup mücadeleleri kısmında neredeyse yüzde 60′lık bir tutturma oranına ulaşan ve vasatı geçen bir performans göstermeyen Cortana, eleme maçlarının oynanmasıyla birlikte adeta parladı ve üçüncülük karşılaşmasına kadar yapılan 14 maçın hepsinin galibini doğru biçimde tahmin etti. Cortana cumartesi günü yapılan Brezilya-Hollanda karşılaşması için tahminini Brezilya’dan yana yapmıştı, fakat maçın galibi 3-0′lık skorla Hollanda olmuştu.

Cortana Dünya Kupası finali için tahminini Almanya’dan yana kullandı. Sanal yardımcının bu tahmini de tuttu ve Almanya Arjantin’i maçın uzatma dakikaları oynanırken attığı golle 1-0 galip gelerek 2014 Dünya Kupası’nı kazanan ve kupayı müzesine götüren takım oldu.

 

Bu sayede Cortana yapılan 16 eleme karşılaşmasının 15′inin galibini doğru bir şekilde tahmin ederek yüksek bir başarı almış oldu.

Cortana Bing’in tahmin motoru ile birlikte bu tahminlerini yapıyor. Bu motor takımların yaptıkları geçmiş maçların sonuçları, fikstür avantajı, geçmiş karşılaşmalardaki galibiyet oranları, ev sahipliği avantajı, saha ve iklim şartları gibi pek çok durumu göz önün alarak sonuç tahmininde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>